Burun estetiği, burnunu yüzünün genel hatlarıyla daha uyumlu hale getirmek isteyen kişilere yapılır. Burun Estetiği adayları, yapısal burun bozukluklarına veya burun yaralanmaları nedeniyle şekil bozulması yaşayanlar ve solunum güçlüğü çeken kişilerdir. Burun estetiği için en uygun adaylarsa, genel sağlık durumu iyi olan, burun estetiği sırasında oluşabilecek risklere hazırlıklı olan ve gerçekçi beklentilere sahip olan hastalardır.

Burun Estetiği Adaylarının Özellikleri:

  • Burnu yüzünün diğer uzuvlarına oranla daha büyük ya da daha küçük olanlar
  • Burun kemiği üzerinde kemer şeklinde tümsek olanlar
  • Geniş burunlu olanlar
  • Yamuk, çıkıntılı ya da geniş burun ucuna sahip olanlar
  • Top şeklinde burun ucuna sahip olanlar
  • Aşırı geniş ve dar burun deliğine sahip olanlar
  • Burnunun merkezinde yamukluk olanlar
  • Burnun asimetrisini bozan yaralanmalar
  • Nefes alma problemine neden olan burun içi yapı bozuklukları (semptumla ilgili sorunlar) olan hastalar burun estetiği için uygun aday olabilirler.

Burun Estetiği Hangi Yaş Grubu İçin Daha Uygundur?

Burun estetiği ameliyatı aciliyetine göre her yaştaki hastaya yapılabilir, ancak estetik açıdan düzeltmeler için biz 20’li yaşlardan sonra burun estetiği tavsiye ediyoruz. İleri yaşta hastalarımızın kemik ve kıkırdak değişimlerine adapte olma oranları düşük olur. Bu yüzden ileri yaştaki hastalarımıza burunlarını fazla küçültmelerini doğru bulmuyoruz. Ayrıca orta yaşı geçmiş ve belirli bir sosyal çevre edinmiş olan kişiler, yeni görüntülerine daha zor adapte olur. Bu yüzden onlar için ameliyat sonrası daha sıkıntılı geçer. Bütün bu uyarıların ardından, burun estetiği ameliyatı için ideal yaşın 18-35 yaş arası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Burun Estetiği Ameliyatını Kimler Yaptırmamalıdır?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi duygusal yapısı dengeli olmayan, aşırı beklentileri olan, psikiyatrik bozuklukları olan hastalar ameliyat edilmemeli ya da bu tür hastalara çok dikkatli yaklaşılmalı, gerekirse psikiyatrik destek alınmalıdır. Bunun dışında kanama sorunu olan, genel durumu bozuk ve başka sistemik hastalıkları olan kişilerde gerekli önlemler alınmadan, estetik 
ameliyat yapılmamalıdır. Kalın yağlı cildi, zayıf kıkırdakları, kısa burun kemikleri olanlar ve daha önceden başarısız burun ameliyatı geçirmiş olanlar başarılı sonuç alma olasılığının düşük olduğu hastalardır. Bu tür hastalarla açık bir şekilde konuşulmalı ve beklentilerini gerçekçi tutması sağlanmalıdır. Burun estetiği operasyonu düşünen hastalar estetik cerrahını seçerken dikkatli ve titiz davranmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir