Karın bölgesindeki fazla yağ dokusu ve fazla derinin çıkarılması işlemidir. Genellikle doğum sonrası veya sık kilo alıp vermeler sonucu karın bölgesinde gevşemeler ve sarkmalar oluşur. Eğer bu bölgede ciltte fazla bir gevşeme yoksa sadece yağ alımı yeterli olmaktadır. Ancak ciltte gevşeklik ve sarkma mevcutsa o zaman karın germe (abdominoplasty) operasyonu uygulanmalıdır.

Karın germe operasyonu:

  • Klasik karın germe
  • Mini karın germe şeklinde sınıflandırılır.
  • Ciltteki fazlalık fazla olmayan daha lokalize hastalarda mini karın germe uygulanır. Her iki operasyon şeklinde de izler iç çamaşırı içerisinde kalır ve zamanla belli belirsiz bir hale gelir.
  • Karın kası (rectus abdominis) dediğimiz kastada eğer bir gevşeme mevcutsa özel dikiş yöntemleri ile bu kas dokusu da toparlanmakta ve sıkı bir hal almaktadır. Yan ve sırt bölgesindeki fazla yağ dokusu da her iki yöntemde de alınmaktadır.

Operasyon sonrası genellikle 1 gün hastanede konaklama olmaktadır. Bazı durumlarda içeride sıvı birikimini önlemek amacıyla dren yerleştirilmekte ve taburcu olurken alınmaktadır. Operasyon sonrası 3 hafta özel bir korse giyilmesi istenmektedir. Bu operasyon için en uygun adaylar karın bölgesindeki fazla olan dokuları diyet ve egzersiz ile yok edemeyen kişilerdir.
Bu operasyonlar hem kadın hem de erkeğe uygulanabilir

Sizlerden Gelen Sorular

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (0212) 241 03 64 no’lu telefondan kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.